Samowystarczalność energetyczna jako przyszłość polskich gmin i miast

Z roku na rok ceny za energię elektryczną wzrastają. Samorządy nie dostają obiecanych rekompensat za wyższe rachunki, co wiąże się ze zdecydowanie mniejszymi wolnymi środkami na inne wydatki w gminie. W poszukiwaniu oszczędności, coraz częściej obierane są drogi ucieczki od państwowego prądu na rzecz instalacji fotowoltaicznych.

Ze względu na charakterystykę obiektów użyteczności publicznej, niekiedy produkcja energii elektrycznej nie pokrywa się z profilem zużycia budynku. Analizując ten problem na przykładzie jakiejkolwiek szkoły podstawowej można zauważyć, że najmniejsze zużycie energii pojawia się w miesiącach letnich, kiedy to instalacja fotowoltaiczna działa najbardziej wydajnie. Pojawia się wtedy pytanie, co zrobić z pozostałym potencjałem na oszczędności?

Mikrosieci oraz wirtualne elektrownie to rozwiązania, które wychodzą naprzeciw takim problemom. Pozwalają one na inteligentne zarządzanie energią uzyskaną z zamontowanych instalacji fotowoltaicznych, które dzięki połączeniu w jeden system doskonale ze sobą współpracują, tworząc spójną całość.

Posługując się przykładem naszej ostatniej realizacji, na terenie gminy i miasta Łagów powstała koncepcja dochodzenia do samowystarczalności energetycznej. Skupiała się ona na połączeniu ze sobą kilku budynków użyteczności publicznej o różnych profilach zużycia, umiejscowieniu na nich instalacji fotowoltaicznych, zaprojektowaniu farmy fotowoltaicznej oraz zaproponowaniu rozwiązań dotyczących termomodernizacji budynków (pompy ciepła). Dzięki naszej pracy powstał obszerny dokument, który obejmował między innymi wszystkie konieczne założenia, bilanse energii przed oraz po wdrożeniu systemu zarządzającego energią, proponowane przez nas rozwiązania umożliwiające przyniesienie jak największych zysków, czy też stopę zwrotu całej inwestycji. Jest to doskonała baza na przyszłość, która pozwala mądrze rozplanować kolejne wdrażane etapy i jasno przedstawia korzyści z każdego z nich.

Zdobyta wiedza oraz doświadczenie dzięki takim właśnie projektom, pozwala nam dalej rozwijać się i oferować coraz to nowsze rozwiązania. Umożliwiają one na sprostanie dzisiejszym potrzebom rynku, które rokrocznie rosną i stają się jeszcze większym wyzwaniem.